Film animowany po kaszubsku. Warsztaty

with Brak komentarzy

Jak powstaje film animowany po kaszubsku podczas warsztatów?

Jedną z moich propozycji warsztatów w języku kaszubskim jest stworzenie filmu animowanego, który ma zilustrować wybrany utwór dla dzieci.

Przykładem niech będzie krótka animacja prezentująca wiersz Stanisława Janke Mòtilk:

 

W jaki sposób powstaje film animowany na kaszubskich warsztatach?

Podczas warsztatów wykonujemy animację techniką poklatkową. Oznacza to, tworzymy najpierw ilustracje (klatki), które potem sfotografujemy w odpowiedniej kolejności, a na końcu zmontujemy serię zdjęć w specjalnym programie do montażu filmów. Ostatecznie nasze rysunki zostaną ożywione i powstanie krótki film animowany.

 

Scenariusz

Na zajęcia przyjeżdżam z gotowym scenariuszem. Wcześniej też ustalam z osobą zamawiającą warsztaty, który tekst z kaszubskiej literatury dla dzieci będzie animowany. Może to być wiersz, fragment lub streszczenie np. legendy lub opowiadania. Mając gotowy plan pracy i scenariusz można przeprowadzić warsztaty sprawnie i zmieścić się w odpowiednim czasie (min. 120 min).

 

Ilustracje, czyli klatki filmu

Podczas pracy plastycznej uczestnicy dzielą się na grupy, w których tworzone są np. tło filmu, bohaterowie, elementy dekoracyjne takie jak np. kwiaty, chmury lub inne detale związane z przyrodą.

Zdjęcia

W kolejnym etapie pracy, fotografujemy ilustracje w taki sposób, by rozplanować ruch. Tworzymy w ten sposób klatki filmu.

Dźwięk

Teraz należy wybrać z grupy uczestników lektora lub lektorów i na nagrać tekst kaszubskojęzyczny.

 

Montaż

Podczas warsztatów zaprezentuję uczestnikom w jaki sposób montuje się film animowany. Natomiast cały montaż: zdjęcia, dźwięk i efekty spcejalne (jeśli będą potrzebne) wykonam w mojej pracowni. Gotowy film prześlę do uczestników po kilku dniach po zakończeniu warsztatów.

Zachęcam do zapoznania się z moją propozycją warsztatów kaszubskich:

Warsztaty kaszubskie

Leave a Reply