Kaszubska książka dla dzieci – co nas inspirowało podczas pisania?

with Brak komentarzy

Kaszubska książka dla dzieci 

– inspiracje, które motywowały nas podczas pisania "Werónek"

Natchnienie i zapał twórczy...

Werónka, bohaterka naszych książeczek, jest otwartą na świat, radosną obserwatorką kultury i przyrody. Po wydaniu pierwszych książeczek: "Werónka w przedszkòlu" i "Werónka nad mòrzã" postanowiliśmy, że nadszedł czas na wanogę (wycieczkę), podczas której dziewczynka z zaciekawieniem i fascynacją poznaje kulturę, przyrodę i sztukę na Kaszubach.

Wraz z Werónką wyruszyliśmy też i my do kaszubskich miasteczek, wiosek, lasów, nad jeziora i nad morze. Do wycieczki dorzuciłam stosik książek i różnych materiałów, które pomogły, a właściwie zainspirowały nas do stworzenia trzech kaszubskich książeczek:

Werónka pòznôwô kùlturã Kaszëb,  

... kùńszt na Kaszëbach,

... i rodã na Kaszëbach

Zajrzyj tutaj i przekonaj się jak chętnie Werónka poznaje swoje otoczenie: KULTURA  , SZTUKA , PRZYRODA NA KASZUBACH

Oto lista "10 inspiratorów", które pobudziły naszą motywację oraz wenę twórczą i napędzały do pracy jak dobre espresso:

(Uwaga: Jak "klikniesz" na zdjęcia, to się powiększą 🙂 )

1. Rysunki Oskara

Od początku założyłam, że nasze książeczki mają czytelników zachęcać do działania. Dlatego pojawiły się w nich zadania takie jak wycinanie, konstruowanie, rysowanie, ilustrowanie, lepienie z plasteliny itp. W trakcie pracy nad sztuką na Kaszubach ("Werónka pòznôwô Kùńszt na Kaszëbach") "wpadły mi w ręce" obrazki Oskara, dla którego rysunek to ogromna pasja. Jego ilustracje umieściłam na kartkach książki właśnie po to, by inspirowały inne dzieci.

Dodam, że ma on teraz 9 lat, a prace, które tu widzicie wykonał jako 7-latek...

 

Rysunek Oskara wnętrze TytanikaRysunek Oskara zwierzęta

rysunek Oskara wnętrze domu z 1945 r.

Rysunek Oskara miasto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Książka prof. Jerzego Sampa "Z woli morza"

Tę książkę czytałam przygotowując: "Werónka pòznôwô kùlturã Kaszëb". Wykorzystałam przede wszystkim informacje o postaciach mitologicznych takich jak: Krôsniãta, Klabaternik, Szôlińc lub Mòrskô Panna. Znalazłam też w książce wspomnienie pewniej siedemdziesięcioletniej kobiety, która opowiedziała o swojej przygodzie z dzieciństwa. Była to zabawa na plaży, która zakończyła się wykopaniem z piasku prawdziwego skarbu. Jej historia utkwiła mi w pamięci i postanowiłam ją wykorzystać...

Fragment ksiazki Werónka poznaje kulturę KaszubFragment ksiązki Werónka poznaje kultura Kaszub

 

Okładka książki Jerzego Sampa "Z woli morza"

 

3. Gawędy o zwierzętach, których autorką jest Maya Gielniak 

Opowiadania ukazują się w druku już od 2013 r. i są dodatkiem do miesięcznika Pomerania. Posiadam wszystkie numery tej ekologicznej broszury. Autorka, Maya Gielniak, ukazuje w swoich gawędach różnorodność np. gadów, płazów, owadów, ptaków które zamieszkują województwo Pomorskie. Przypomina o potrzebie ich ochrony, ostrzega przed lekkomyślnym zabijaniem np.żmij, jaszczurek lub żab.

Jedną z moich ulubionych gawęd jest tekst "Wieszczórk" (w języku kasz.) umieszczony w broszurce "Gady na Kaszubach – to też nasze bogactwo" (2014 r.). Jest to historia Michasi, która mieszka w leśniczówce i przyjaźni się ze zwierzętami. Najbardziej interesują ją gady. Spotkała kiedyś pewnego jaszczurka, na którego grzbiecie pojawiły się brzydkie bąble. Dziewczyna zabrała małego gada do domu i pielęgnowała go tak długo, aż wyzdrowiał. Okazało się, że tajemnicze bąble to nimfy kleszczy.

Kiedyś to opowiadanie przeczytałam mojej córce Asi. Miała wtedy 5 albo 6 lat. Przejęła się przygodą Michasi tak bardzo, że zorganizowała sobie  później zabawę w "Miachsię i jej jaszczurkę" 🙂

Oto dostęp do wersji elektronicznej numeru o gadach (PDF) http://www.kaszubi.pl/media/medius/id/428

Michasia w książeczce: "Werónka pòznôwô Roda na Kaszëbach" wygląda tak:

Fragment książki Werónka poznaje przyrodę KaszubsA tutaj "Gady na Kaszubach – to też nasze bogactwo" (okładka) i artykuł pt. "Wieszczórk":

 

Artykuł "Wieszczórk" w języku kaszubskim .artykuł "Wieszczórk" str.15 Okładka dodatku ekologicznego "Gady na Kaszubach. To tez nasze bogactwo"

 

 

4. Wizyta w Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach i książka "Małe Światy" Katarzyny Kulikowskiej i Tadeusza Sadkowskiego

Wdzydzkie Muzeum odwiedzamy każdego lata. To miejsce jest pełne inspiracji. Tam jest wszystko co piękne: przyroda i zabytki. W tym roku (2018) dotarłam z córkami do chatki z Osieka, w której znajduje się wystawa "Muzeum do zabawy". Ekspozycja wyjaśnia czym właściwie jest muzeum? Dlaczego warto dbać o to, co jest dla nas ważne i jak można zatrzymać czas...

Link do Muzeum: http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/

 

 

dziewczynka otwiera szuflady ze zdjęciami. element ekspozycjiZdjęcie. Dziewczynka uczestniczy w interaktywnej wystawie dla dzieci.dziewczynka podziwia ekspozycję, na której pokazana jest świnka Peppa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książka Katarzyny Kulikowskiej i Tadeusza Sadkowskiego "Małe światy" jest uzupełnieniem wystawy. Czytając ją poznajemy głównych bohaterów "skansenu" we Wdzydzach, czyli założycieli Muzeum – Teodorę i Izydora Gulgowskich. Znajdziemy w niej również odpowiedzi na pytania: czym jest skansen lub jak wygląda praca etnografa, etnologa lub antropologa. Książka zachęca do obserwowania swojego otoczenia. Jest w niej miejsce na notatki i rysunki. Po lekturze czytelnik może zostać prawdziwym miłośnikiem kultury.

 

okładka książki pt." Małe światy

fragment książki o tytule: Co mogłoby znaleźć się w Skansenie?
Fragment ksiażki Teodora i Izydor Gulgowscy piją herbatkę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. "O czym szumią drzewa" książka dla dzieci autorstwa Petera Wohllebena

 

Tę książkę o drzewach i o leśnym środowisku uwielbia cała nasza rodzina. Pięknie wydana, śliczne ilustrowana, dużo opowieści oraz ciekawostek i "leśne" zadania do wykonania.

Mieszkamy w pobliżu lasu i po takiej lekturze przyjemniej jest odwiedzać pobliskie buki, brzozy, sosny.

Ten wspaniały, mądry "leśnik Peter" i jego książka są dla mnie ogromną inspiracją.

Okładka książki "O czym szumią drzewa"

O czym szumią drzewa, fragment książkiO czym szumią drzewa, fragment książki

Leave a Reply