Teatr o Remusie

with Brak komentarzy

Pomysł na teatr o Remusie

 

Pomysł na teatr o Remusie, na podstawie naszej książki: Przigòdë Remùsa. Na pùstkòwiu (Przygody Remusa. Na pustkowiu), powstał na potrzeby warsztatów, które przeprowadziliśmy w ramach konferencji metodycznej dla nauczycieli języka kaszubskiego 21 kwietnia 2021 r.

 

(Naszą prezentację można obejrzeć od 1:02:43-1:34:43 - Remus dla młodego czytelnika (Dariusz Majkowski i Aleksandra Majkowska)

Kim jest Remus – chłopiec z kaszubskiego pustkowia?

Kaszubska książka dla dzieci Przigòdë Remùsa. Na pùstkòwiu (Przygody Remusa. Na pustkowiu) została wydana w 2020 r. przez wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jest to historia napisana na podstawie powieści Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa (pol. Życie i przygody Remusa).

W naszej wersji ukazujemy świat widziany oczyma małego Remusa, wrażliwego chłopca, który z wielkim przejęciem chłonie ludowe baśnie i legendy. Jego darem jest widzenie świata niezauważalnego dla innych, szczególnie dla dorosłych.

Tworząc scenariusz teatru o Remusie wykorzystaliśmy chyba najbardziej znany wątek z książki Aleksandra Majkowskiego, czyli próbę przeniesienia królewianki przez rzekę i odczarowanie zaklętego zamku. Zadanie to było dla małego chłopca wielkim marzeniem i wyzwaniem. Remus musiał pokonać nie tylko rwącą rzekę, ale także upiory – Trud, Strach i Niewarto, które się wyłaniały z wody i zniechęcały śmiałka do wykonania zadania.

 

Zachęcamy do obejrzenia teatrzyku o Remusie:

 

Jak zrobić teatr o Remusie korzystając z książki Przigòdë Remùsa. Na pùstkòwiu?

W celu wykonania scenariusza do spektaklu, zachęcamy do wykorzystania dialogów, które znajdują się w książce: Przigòdë Remùsa. Na pùstkòwiu (Przygody Remusa. Na pustkowiu) w rozdziale Ò zapadłim zómkù i trzech ùkôzkach.

Następnie polecamy wykorzystać wykonane przez nas ilustracje, stworzone specjalnie na potrzeby teatrzyku:

 

  Pobierz ilustrację 

królewiónka

 

 

  Pobierz ilustrację 

królewiónka_kolorowanka

 

⇓  Pobierz ilustrację  ⇓
Remus_do_wycięcia

 

 

  Pobierz ilustrację 

Niewarto_kolorowanka

 

 

 

  Pobierz ilustrację 

Niewarto_kolorowanka

 

 

⇓  Pobierz ilustrację  ⇓
strach

 

 

  Pobierz ilustrację 

strach_kolorowanka

 

 

 

  Pobierz ilustrację 

trud

 

 

 

⇓  Pobierz ilustrację  ⇓
Trud_kolorowanka

 

 

 

  Pobierz ilustrację 

pies

 

 

 

 

  Pobierz ilustrację 

pies Gniota_kolorowanka

 

 

 

Wszystkie ilustracje (format A4) można pobrać, wydrukować i wykorzystać. Przygotowaliśmy wersję kolorowe i takie, które można pokolorować np. na lekcji j. kaszubskiego.

 

Gotowe kolorowe postacie należy przymocować (klejem lub taśmą dwustronną) do drewnianych łyżek kuchennych – są to świetne narzędzia, które można wykorzystać do stworzenia papierowych kukiełek.

 

Kolejnym elementem jest tło teatrzyku.

My przygotowaliśmy plakat, który również można tutaj pobrać!

Jest to jednak duży format, dlatego rekomendujemy, by wydrukować go w drukarni internetowej.

Zlecając druk, należy pamiętać, by kolory były przygotowane w systemie CMYK (C – Cyan, M – Magenta, Y – Yellow/Żółty, K – Black/Czarny).

Większość drukarni wymaga, by projekt posiadał również spady.

Nasz plakat wykonaliśmy według wytycznych drukarni, więc bez problemów można go wykorzystać!

 

Oto plakat do druku w rozmiarach:  700 mm/1000mm, format B1:

  Pobierz ilustrację 

Remus _plakat_cmyk_700_1000_spady

 

 

 

 

Nagroda w konkursie podczas Targów Ksiażki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie

Na zakończenie chcemy ponownie polecić książkę: Przigòdë Remùsa. Na pùstkòwiu (Przygody Remusa. Na pustkowiu). Zachętą niech będzie fakt, iż w 2021 r. pozycja ta otrzymała II nagrodę w konkursie na kaszubską książkę roku podczas targów w Kościerzynie w kategorii beletrystyka i książki edukacyjne dla młodego czytelnika.

 

Fot. Archiwum Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie

Zachęcamy też do obejrzenia wywiadu, którego udzieliliśmy w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie:

Leave a Reply