„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. Podjęcie działalności gospodarczej w zakresie organizowania i prowadzenia warsztatów dla dzieci i młodzieży rozwijających wiedzę na temat kaszubskiej kultury, przyrody i sztuki
mająca na celu: uzyskanie dochodu w efekcie podjęcia działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu i prowadzeniu warsztatów dla dzieci i młodzieży rozwijających wiedzę na temat kaszubskiej kultury, przyrody i sztuki
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020
Przewidywane wyniki operacji: utworzenie jednego miejsca pracy i utworzenie jednego przedsiębiorstwa.

 

 

Jednégò dnia w mòji môłi główce pòjawiło sã wiele pitaniów! Jô pòdchòdzëła do mëmczi, tatka, starëszków, cotczi, wùje, a nawetka do przedszkòlónczi i sã pitała:
Co to są Kaszëbë? Gdze mieszkają krôsniãta? Dlôcze w kaszëbsczim wësziwkù je tëlé farwów? „Batory” to batón czë miono psa? A co to je skansen? Jak sã bawiłë czedës dzecë?
Wszëtcë mie gôdelë ò kaszëbsczich legendach, czekawëch môlach i nadzwëkòwëch lëdzach. Baro mie sã widzałë te historie, ale bëło jich dërch za mało. Jô chcała òbezdrzec i pòznac mòje ùkòchóné Kaszëbë jesz lepi. Dlôte jem wërézowała, a tak pò prôwdze na wanogã wzãlë mie mòji starszi.

OBSERWATOR / OBSERWATORKA

Podróżując po Kaszubach Werónka odwiedziła Muzeum we Wdzydzach. Poznała historię tego miejsca oraz Teodorę i Izydora Gulgowskich. Od nich nauczyła się jak obserwować swoje otoczenie i dbać o to, co dla niej jest ważne.
Werónka poznała też wybitnych naukowców profesora Jerzego Sampa i ks. Bernarda Sychtę. Opowieści, które od nich usłyszała zainspirowały ją do zabaw w małą naukowiec. Będąc "profesórką Werónką" przeprowadziła wywiad z dziadkami i rodzicami, gdyż chciała się dowiedzieć jak kiedyś bawili się będąc dziećmi.
Potem, tak jak prof. Jerzy Samp, zapragnęła poznać magiczny świat Kaszub. Zainteresowały ją Stolemy, Krôsniãta, Klabaternik, Mòrskô Panna i Szôlińc.

 

Warsztat "Kultura na Kaszubach" ma zachęcić i inspirować dzieci oraz młodzież do świadomego obserwowania swojego otoczenia. Pragnę aby poprzez bycie małym "obserwatorem" lub "obserwatorką" dziecko zrozumiało dlaczego np. Kaszubi tak chętnie zdobią swoje stoły pięknie haftowanymi obrusami, albo skąd wzięły się opowieści o krôsniãtach lub tajemniczych morskich stworach.
Liczę na to, że uczestnikom warsztatów spodoba się, podobnie jak Werónce, odkrywanie naszej kultury...

 

 

NA CZYM POLEGA WARSZTAT?

Na początku zabawimy się w małych obserwatorów kultury. Obejrzymy film pt.: "Kultura na Kaszubach", a potem spróbujemy odgadnąć co ukryto w niektórych kadrach :).

 

W tej części przeniesiemy się do wioski Wdzydze z pocz. XX w. i spotkamy Teodorę i Izydora Gulgowskich. Opowiedzą dzieciom jak to się stało, że zainteresowali się kulturą Kaszub. Wspólnie z dziećmi wyjaśnią co to jest KULTURA? Dlaczego ważne jest aby chronić i rozwijać kulturę i tradycję naszego regionu.
Następnie spróbujemy dowiedzieć się jak pracują naukowcy, którzy badają kulturę Kaszubów, tak jak kiedyś to robił prof. Jerzy Samp. Dzieci poznają wierzenia, zwyczaje i mitologiczne stwory, które żyją w kaszubskich lasach, jeziorach i Bałtyckim Morzu.
Każde dziecko otrzyma książkę: "Kultura na Kaszubach". Będzie mogło śledzić treść, szukać odpowiedzi lub zadawać pytania.

 

 

W ostatnim etapie warsztatów nadszedł czas na zabawę plastyczną!
Stworzymy piękną pamiątkę. Taką, jaką można kupić zwiedzając np. Muzeum we Wdzydzach :).

 

 

JAK WYGLĄDA SPOTKANIE?

Zamawiający jest zobowiązany jedynie do zorganizowania pomieszczenia, w którym odbędzie się warsztat (np. sala lekcyjna).
Na każdy warsztat zabieram ze sobą:
  wszystkie materiały plastyczne (kartki, kredki, farbki, nożyczki, fartuszki, kleje i inne potrzebne materiały)
  projektor i sprzęt nagłaśniający (jeżeli szkoła lub inna placówka nie posiada takiego) oraz ekran przenośny do projekcji filmów (jeżeli jest taka konieczność)

 

Każdy uczestnik otrzyma też książkę pt. "Kùltura na Kaszëbach", na podstawie której opracowany jest warsztat:

JAKI JEST KOSZT WARSZTATÓW?

Oferta_1_klasy_0_8_380
oferta_2_przedszkola_225zł

* Jest to moja podstawowa oferta. Możesz mieć jednak inne wymagania i potrzeby. Skontaktuj się ze mną. Porozmawiamy i wspólnie ustalimy warunki warsztatów wraz z indywidualną wyceną.

Jeśli jesteś zainteresowany moją ofertą lub masz jakieś pytania pisz śmiało na maila lub zadzwoń: