„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. Podjęcie działalności gospodarczej w zakresie organizowania i prowadzenia warsztatów dla dzieci i młodzieży rozwijających wiedzę na temat kaszubskiej kultury, przyrody i sztuki
mająca na celu: uzyskanie dochodu w efekcie podjęcia działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu i prowadzeniu warsztatów dla dzieci i młodzieży rozwijających wiedzę na temat kaszubskiej kultury, przyrody i sztuki
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020
Przewidywane wyniki operacji: utworzenie jednego miejsca pracy i utworzenie jednego przedsiębiorstwa.
dziewczynka obserwuje wystawę w skansenie we Wdzydzach

MIŁOŚNIK / MIŁOŚNICZKA SZTUKI

Dlaczego warto poznawać zabytki swojego regionu? Przecież nie zbudowano u nas tak okazałych kościołów jak Katedra Notre-Dame w Paryżu lub katedra w Kolonii.
Jaką wartość mają małe kościoły w kaszubskich wioskach i miasteczkach?

Czy sztuka i zabytki mogą być interesujące?

I czy trzeba być wielkim znawcą by być miłośnikiem sztuki?
Może wystarczy przyjrzeć się dokładniej swojemu otoczeniu. Wyjść na spacer i spojrzeć na kamienice, kościoły lub rzeźby i obrazy w ich wnętrzach. Zadać sobie kilka pytań: kto i kiedy mógł zbudować ratusz na Rynku mojego miasta lub co przedstawiają obrazy i rzeźby w ołtarzach kościoła w mojej wiosce?
tekst miłośnikiem sztuki może być każdy człowiek
Werónka, bohaterka naszych książeczek, nie wahała się by wyruszyć w podróż i zwiedzić najciekawsze zabytki Kaszub. Spotkała rycerza Zakonu Krzyżackiego Jakóba von Bùtow, który opowiedział jej o architekturze ceglanego gotyku. Zaprzyjaźniła się też z księżniczką Gertrudą z Kościerzyny. Ona opowiedziała jej o zwyczajach i kulturze średniowiecznej. Wie też co to jest sztuka baroku. Poznała twórców z okresu XVII i XVIII wieku np. Hermana Hana, który malował obrazy m.in. na zlecenie pelplińskich cystersów. Był on wielkim malarzem.
Od współczesnych artystów z Kaszub takich jak Marian Mokwa i Józef Chełmowski nauczyła się technik malarskich i rzeźbiarskich.

Obcując ze sztuką nauczyła się też patrzeć na świat okiem artysty, w sposób twórczy i kreatywny. 

NA CZYM POLEGA WARSZTAT?

Na początku ZABAWIMY SIĘ się w małych MIŁOŚNIKÓW SZTUKI. Obejrzymy film pt.: "Kùńszt na Kaszëbach", a potem spróbujemy odgadnąć co ukryto w niektórych kadrach 🙂

 

W tej części warsztatu będzie dużo opowieści:

Gotyk i średniowiecze

O kulturze średniowiecznej opowie rycerz krzyżacki Jakób von Bùtow. W tych ciekawych opowieściach będzie towarzyszyć mu księżniczka Gertruda. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się, co to jest GOTYK, skąd na Pomorzu wzięła się cegła, gdzie możemy zobaczyć gotyckie budowle. Księżniczka Gertruda opowie jak wyglądało życie w średniowieczu: jakie były zwyczaje, co jadali i pili ludzie, jak się ubierali.

Renesans i barok na Pomorzu

W późniejszych czasach, w okresie renesansu i baroku, wnętrza kościołów na Pomorzu były bogato zdobione obrazami i rzeźbami. Werónka odwiedziła kościół w Żarnowcu. Tam zachwycała się rzeźbionymi aniołami.
Jak to się stało, że w kościołach znajduje się tyle pięknych ołtarzy, ambon lub prospektów organowych? Kim był Herman Han? Jak pracowali kiedyś artyści? Właśnie na te pytania odpowiem podczas warsztatów dotyczących okresu renesansu i baroku.

Miłość do Kaszub

Artyści tacy jak Marian Mokwa lub Józef Chełmowski bardzo kochali nasze Kaszuby. Ale to nie była ich jedyna miłość. Swoje życie oddali SZTUCE. Każdego dnia tworzyli piękne dzieła, szukali nowych technik i inspirowali się swoim otoczeniem. Ich dzieła można oglądać w wielu Muzeach. Nie tylko na Pomorzu. Warto poznać tych wielkich kaszubskich twórców i inspirować się ich dziełami.

 

* Podczas warsztatów o "Sztuce na Kaszubach" omawiam tylko jeden z tych tematów. Możesz wybrać ten, który według ciebie, zaciekawi twoich uczniów najbardziej, albo pozwolić mi zdecydować.

W ostatnim etapie warsztatów nadszedł czas na zabawę plastyczną!
Stworzymy piękną pamiątkę. Taką, jaką można kupić zwiedzając np. Muzeum 🙂

 

JAK WYGLĄDA SPOTKANIE?

Zamawiający jest zobowiązany jedynie do zorganizowania pomieszczenia, w którym odbędzie się warsztat (np. sala lekcyjna).
Na każdy warsztat zabieram ze sobą:
  wszystkie materiały plastyczne (kartki, kredki, farbki, nożyczki, fartuszki, kleje i inne potrzebne materiały)
  projektor i sprzęt nagłaśniający (jeżeli szkoła lub inna placówka nie posiada takiego) oraz ekran przenośny do projekcji filmów (jeżeli jest taka konieczność)

 

 

Każdy uczestnik otrzyma też książkę pt. "Kùńszt na Kaszëbach", na podstawie której opracowany jest warsztat:

JAKI JEST KOSZT WARSZTATÓW?

ilustracja z ofertą 380 zł dla klas 0 - 8
ilustracja z ofertą dla przedszkoli 225 zł

* Jest to moja podstawowa oferta. Możesz mieć jednak inne wymagania i potrzeby. Skontaktuj się ze mną. Porozmawiamy i wspólnie ustalimy warunki warsztatów wraz z indywidualną wyceną.

Jeśli jesteś zainteresowany moją ofertą lub masz jakieś pytania pisz śmiało na maila lub zadzwoń: