Opowiadanie w języku kaszubskim: „Krasner i Pollock na jednym òbrazu”

with Brak komentarzy

Od września 2022 r. zaczęłam publikować serię opowiadań w języku kaszubskim o światowych dziełach sztuki

Serię opowiadań o nazwie: Pòwiôstczi ò kùńszce (pol. Opowiadanie o sztuce) publikuję w kwartalniku "Stegna". Pierwsze opowiadanie przedstawia historię powstania obrazu amerykańskiej malarki Lee Krasner Bald Eagle (1955). Ta amerykańska malarka, przedstawicielka ekspresjonizmu abstrakcyjnego, od 1944 roku była żoną Jacksona Pollocka, wybitnego, amerykańskiego malarza.

Inspiracją do napisania opowiadania o sławnym małżeństwie Krasner i Pollock była wystawa The form of freedom. International abstraction after 1945 (Forma wolności. Abstrakcja międzynarodowa po 1945 r.), którą oglądałam w Muzeum Barberini w Poczdamie. Na ekspozycji pokazano kilka dzieł mistrza Jacksona Pollocka. Obok jego prac powieszono obrazy m.in. Lee Krasner m.in. Bald Eagle z 1955 roku. Właśnie to dzieło przykuwało uwagę większości zwiedzających. Może dlatego, że artystka komponując swój obraz, wykorzystała fragmenty zniszczonych przez Pollocka płócien. Mistrz, który był jednocześnie jej mężem, często niszczył swoje kompozycje, uznając je za zbyt słabe. Krasner zbierała fragmenty zamalowanych płócien do pracowni i wykorzystywała je do własnych kolaży.

Na obrazie Bald Eagle (pol. Łysy Orzeł) widać drapieżne zwierzę, którego głowa z otwartym dziobem znajduje się w centrum kompozycji. Ptak jest rozdarty na kilka kawałków, rozporoszonych po całej kompozycji. Całość przedstawienia jest dynamiczna i dzika.

Lee Krasner, Bald Eagle, 1955 r.

Zapraszam do wysłuchania opowiadania Krasner i Pollock na jednym òbrazu. 

Czyta Dark Majòwsczi

 

 

Tekst, który został opublikowany w literackim kwartalniku "Stegna" (nr 3/2022), jest dostępny poniżej w formacie pdf.

Opowiadanie do pobrania

 

⇓⇓⇓

Krasner i Pollock

Leave a Reply